Jaké potraviny by děti do 2 let neměly jíst? Zásady správné výživy nejmenších

Jaké potraviny by děti do 2 let neměly jíst? Zásady správné výživy nejmenších

Úvod k výživě nejmenších

Ach jo, výživa malých dětí, to je téma! Každý, kdo má děti, to zná. Jste stále v pozoru, dáváte pozor, aby se nesnidli kamením a pak přijde ten okamžik, kdy jde o skutečné jídlo. S Eliškou a Danielem to byla vždycky celá věda a vy co máte malé děti, určitě to znáte taky. Takže jestli máte pocit, že byste se mohli trochu ztratit v tom, co jejich malé bříško zvládne a co zase ne, pojďme se do toho ponořit trochu hlouběji. Máte před sebou úvod do světa toho, co by mělo zůstat mimo talíře našich nejmenších pokladů, alespoň dokud nedovrší tu magickou dvouletou metu. Děti jsou naše vše a chceme pro ně to nejlepší, takže jejich zdraví začíná právě na talíři nebo lépe řečeno v dalších řádcích.

Mléko – to není jen tak nějaká tekutina

Mějte na paměti, že kravské mléko není pro nejmenší takový ten bílý grál, jak ho možná vidíme my dospělí. Důvod je prostý – může zatížit dětský organismus, který ještě není připravený na takové množství bílkovin a minerálů. Dokonce i moje malá Eliška měla jednou po pití kravského mléka takové zažívací peripetie, že nás to stálo nejen pár spánek, ale i návštěvu u lékaře. Lektvar pro naše nejmenší je mateřské mléko nebo speciální dětské mléčné formule, které přesně odpovídají potřebám malých drobečků. A když už mluvíme o mléce, mějme prosím na paměti i to sladké očarování, zvané med. Proč ho vynechat? No, med skrývá riziko bakterií, které mohou způsobit botulismus u kojenců. Na med tedy alespoň do dvou let zapomeňte.

Výběr ovoce a zeleniny – ne všechno je pro nejmenší vhodné

Ano, ovoce a zelenina jsou skvělé, jsou zdrojem vitamínů, vlákniny a dalších důležitých látek, ale i tady je třeba být na pozoru. Daniel, když byl menší, miloval jahody, ale jen co byl po nich červený jak rakvička, tak jsme je z nabídky vyškrtli. Je to tak, některé plody mohů být pro malé děti alergenní nebo mohou způsobovat zažívací problémy. To platí i pro šťavnaté citrusy nebo třeba kiwi. A raději také vynechte ty potenciálně nebezpečné plody jako jsou ostružiny a maliny, abyste předešli možnému riziku zanesení parazitů. Kromě toho, naučte se je důkladně myt před podáváním, což je tak trochu umění samo o sobě.

Anna Franková jako vzor

Tyhle nadpis může být trochu zavádějící, ale řeknu vám, čeho se to týká. Když jsem byl malý, četl jsem deník Anny Frankové a úplně si pamatuji, jak píše o tom, že si čistila zuby bramborem. To mě inspirovalo a já jsem to jednou vyzkoušel. (No, samozřejmě kromě domácí péče o zuby to není doporučovaná praktika!) A tahle vzpomínka mi pokaždé vytane na mysli, když myslím na brambory. Brambory jsou sice zázračnou potravinou pro nás dospělé, ale pro nejmenší? Když ještě nejsou dva roky, můžou být pro ně těžké na trávení a navíc obsahují solanin, což je látka, které se u kojenců a batolat spíše vyhněte. A pokud by to někdo nevěděl i překvapivě můžou brambory způsobovat alergické reakce. Člověk se učí po celý život, že?

Ryby a mořské plody na talíři – ano nebo ne?

Tak tady se trošku rozepíši. Ryby jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a dalších důležitých živin. Ale u dětí do dvou let je to s rybami a mořskými plody trochu složitější. Mějte na paměti, že ne všechny ryby jsou pro malé vhodné. Vysoký obsah rtuti, který se najde v některých druzích jako je třeba mečoun nebo králík morský, je pro malé dítě rizikem. A co mořské plody? Ty jsou, když jsou správně připravené, lahůdkou, ale alergenní potenciál je tak velký, že většinu z nich raději do dvou let na talíři nechte chybět. Také přes to, že jsou skvělé pro rozvoj mozku, Cassini by nám mohl závidět!

Sůl a cukr – tytým ve světě kojenecké stravy

Pojďme si trochu popovídat o těch bílých základech všeho zlého – soli a cukru. Ty dvě kouzelné bílé sestřičky, které dospělí tak milujeme, ale v dětské stravě by měly být spíše tabu. Eliška jednou vyklopila do sebe půlku sáčku soli, když jsem se otočil, a to byl teda panoptikum! Solení a slazení jídel pro nejmenší? Raději ne. Dětičky nepotřebují žádný přídavek soli, jejich ledvinky ještě nejsou plně vyvinuté a s přílišnou solí se neumějí vypořádat. A cukr? Dědova neřest a zubního lékaře sen, ale pro zoubky a zdraví našich malých nic moc. Děsí vás představa, že vaše dítě bude mít kazy dřív, než se naučí pořádně mluvit? No přesně tak.

A pečivo? Jen s rozmyslem!

Všichni to známe – chutné, voňavé, křupavé. Ale nejsem tady, abych vás lákal na chlebíček; mluvíme o naší malé ratolesti a nástrahách spojených s pečivem. Postup s Danielkem byl jasný: když už, tak ten opravdu jemný! Přebytečná lepek může u dětí do dvou let způsobovat problémy se zažíváním, alergie nebo dokonce celiakii, pokud je na ni dítě geneticky predisponované. Nezapomeňte, že taky pečivo může být zbytečně zatěžováno solí. Takže klidně někdy ten chlebíček anebo rohlíček, ale s mírou a v menším množství.

Pozor na arašídy a ostatní ořechy

Moje děti milují ořechy, ale že je jsem jim dal ochutnat, to si pamatuji, jako kdyby to bylo včera. Ořechy jsou často považovány za zdravou svačinku, ale pro malé děti mohou být rizikem – jak z hlediska alergií, tak kvůli riziku zadušení. Navíc ty mastné kyseliny, což je sice super pro náš mozek ve vyšším věku, ale pro malé bříško mohou být příliš náročné. Začlenit do jídelníčku dětí do dvou let tyto chrupavé zázraky raději s opatrností.

Sycené nápoje? Ani kapka!

Sycené nápoje, to je kapitola sama o sobě. Žádné bublinky zdarma, tady mluvíme o cukru, barvivech a dalších látkách, které nejsou pro malé kloučky a holčičky to pravé. Jak Eliška, tak Daniel, když jsem neviděl, ušmuglovali si několikrát sladký nápoj a skončilo to buď hyperaktivitou nebo vyprázdněným žaludkem. Ukažte jim raději cestu k čisté vodě nebo neslazeným bylinkovým čajům. Nenechte se pobláznit pestrobarevnými nápoji, věřte mi, vaše děti vám poděkují, ne dřív tak později.

A co ty masové příbory? Jak je to s masem?

Má to své ale. Maso je skvělým zdrojem bílkovin a železa, ale jak říká stará lidová moudrost – všeho s mírou. A v případě dětí do dvou let ještě víc. Ujistěte se, že servírujete maso, které je řádně uvařené nebo pečené a nemá tuhou strukturu, což by mohlo děti při jídle potrápit. Daniel by se mohl rozpovídat o tom, jak jednou málem spolkul kousek tuhého masa, kdybych ho nezachytil v pravý čas: malý dětský krk není pro velké kusy jídla. A nezapomeňte, že není maso jako maso – vyhýbejte se uzeninám a jiným výrobkům plným konzervantů a soli. Vaše děti by neměly jíst prostě 'cokoli', protože jejich malé bříško ještě není připravené na takový gastronomický útok.

Závěrem – malinký žaludek, velká odpovědnost

Odpovědnost rodiče je obrovská, nejde jen o to, aby naše dítko mělo co do bříška, ale aby to bylo zdravé a prospěšné. Jsem jako každý rodič, chci pro své děti to nejlepší, a věřím, že tohle minimálně trochu vyjasnilo, co by na náš dětský talíř patřit nemělo. Nakonec vám chci již jen připomenout, že když budou vaše malé děti jíst zdravě od útlého věku, budou za to vděčné celý život. Tak hlavu vzhůru, pečlivě vybírejte, co připravujete a pamatujte, že každá maličkost se počítá v cestě za zdravým životním stylem, který vašim dětem dáváte. Snad jsem byl nápomocný a přeji hodně radosti nejen u stolu!

František Němec

Jsem expert na gastronomii, pracuji jako šéfkuchař v prestižním olomouckém restaurantu. Ve svém volném čase se nejraději věnuji psaní o vaření a receptech, které rád sdílím na svém blogu i v kuchařských knihách, které jsem napsal. Mou vášní je také cestování, protože mi to umožňuje objevovat nové chutě a inspiraci pro moje recepty.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Co si mám dát k jídlu?

Co k večeři pro rodinu?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.