Co vařit pro 20 lidí?

Co vařit pro 20 lidí?

Příprava na vaření pro velkou skupinu

Jedno je vařit pro sebe nebo pro rodinu, zcela něco jiného je připravovat jídla pro velkou skupinu lidí, třeba těch dvacet. To již není jen tak ledajaké vaření, to je skutečné gastronomické dobrodružství. Vím o čem mluvím, vždyť jsem takové situaci čelil nejen na rodinných oslavách, ale také při několika organizacích kulturních akcí v Brně. První rada, kterou vám mohu dát, je, že si musíte dobře naplánovat a organizovat práci. Pokud si rozložíte práci správně, nebudete muset být v kuchyni celý den a můžete se tak raději věnovat ostatním úkolům nebo se připravit na příchod hostů.

Výběr jídel

Přemýšlejte o tom, jaký typ jídla chcete připravit. Zkuste se zaměřit na jídla, která lze připravit předem a která snadno podávají. Vím, že se to může zdát náročné, ale věřte mi, po pár pokusech to jde hladce, a kromě toho, takové jídlo má také svůj neopakovatelný šarm. Nic nezvládnete lépe, než pečené maso s bramborami. Tady je mým tipem: snažte se o připravení žebírek se zeleninou. Je to jednoduché jídlo, které má každý rád a dá se snadno rozdělit mezi více lidí. K nim pak můžete přidat různé přílohy.

Zálivky a omáčky

Zálivky a omáčky jsou zcela klíčové pro úspěch vašeho vaření. Poskytují totiž potřebnou šťávu a vzruch chutí, které dokáží oživit každé jídlo. Proto vždy dbám na to, abych měl připravené alespoň dvě různé omáčky nebo zálivky. Vřele doporučuji zkusit připravit hořčičnou omáčku a česnekovou zálivku, jsou to klasické a osvědčené kombinace, které nikdy nezklamou.

Předkrm, nebo ne?

Pokud máte čas a energii, plánujete-li servírovat předkrmy. Ale mějte na paměti, že předkrmy nejsou povinné. Pokud se rozhodnete je připravit, snažte se o volbu, která nevyžaduje mnoho přípravy. A pamatujte, že vaši hosté nemusí mít stejné stravovací návyky nebo preference, jako vy, takže je dobré nabídnout více možností. Osobně mám raději jednoduché a lehké předkrmy, jako jsou například bruschetty, které nezabírají mnoho místa v žaludku a pomáhají vytvořit chuť na hlavní chod.

Desert: koruna večeře

A nakonec je tady dezert. Mnoho lidí si myslí, že dezert je nejdůležitější částí jídla. Proč? Protože je to poslední chod, který si lidé pamatují. Navíc sladké dezerty jsou vždy oblíbené a těší většinu lidí, takže tímto krokem snadno získáte sympatie vašich hostů. Pro přípravu pro dvacet lidí doporučuji buď velký dort nebo řadu menších dezertů, jako jsou muffiny nebo krajíčky dortu. Pokud mám tipovat, dejte do toho třeba jablkový koláč. S ním prostě chybu neuděláte.

Přílohy a saláty

Samotné maso a zelenina však ve většině případů nestačí. Proto je třeba myslet i na přílohy a saláty, které dokážou jídlo dokonale doplnit. Co třeba jednoduchý bramborový salát? Nebo tomu odpovídající zeleninové mixy? Tady je prostě jen na vás, co všechno svým hostům nabídnout, já vám jen doporučím, abyste neservírovali jen jednu přílohu nebo salát, ale zkusili jich dát na stůl více. Tak budete mít jistotu, že si každý najde to svoje.

Záleží i na nádobí

Při vaření a servírování pro velkou skupinu lidí je důležité také správné nádobí. Ať už se jedná o hrnce, talíře nebo příbory, ve všem byste měli být konzistentní. Doprava jídla na stůl by mělo být hladké a bez problémů. A to platí i pro případnou manipulaci v průběhu večeře. Nikdo přece nechce, aby se mu jídlo vyklopilo na talíř nebo aby jej musel jíst lžičkou, protože nebyly dostatečné příbory, že?

Nápoje na závěr

Na závěr nesmíme zapomenout ani na nápoje. Ať už se jedná o vodu, šťávy, nealko, víno nebo pivo, vše by mělo být dostupné a v dostatečném množství. Někdo má raději suché víno, jiný sladké a někdo zase nemůže bez piva. Proto je vždy dobré mít na stole aspoň dvě druhy vín a alespoň jedno pivní značku.

Potřebné ingredience

Na závěr mám ještě jeden drobný tip. Snažte se mít všechny ingredience předem připravené a nakoupené. Nemá smysl čekat do poslední chvíle, piesitě když je potřeba vařit pro 20 lidí. Rozhodně se vyplatí mít vše na jednom místě a nemuset pak běhat po obchodech a hledat, co vám chybí.

Tomáš Halouzka

Jsem profesionální kuchař s hlubokou láskou k gastronomii a jemnému vaření. Mimo své práce v restauraci se věnuji psaní receptů a sdílení postupů a triků z vaření online. Mým cílem je inspirace lidí k experimentování v kuchyni a objevování nových chutí.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Co rychle uvařit k obědu?

Co s bramborami z předešlého dne?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.