Výběr správného druhu těstovin
Málokdo si uvědomuje, jak je důležitý výběr vhodných těstovin pro daný recept. Mnoho lidí si myslí, že je to jedno, ale opak je pravdou. Každý druh těstovin totiž ovlivňuje chuť jídla. Je tam spousta možností, jako jsou perličky, vaječné nudle, špagety, penne, fusilli a tak dále. Každý druh má něco na svém místě. Těstoviny jsou jako šaty. Na každou příležitost si vybíráme jiný outfit, ano? Stejným způsobem si vybíráme těstoviny. Třeba perličky jsou skvělé na polévky, zatímco špagety pasují k omáčkám na bázi rajčat. Penne se na druhou stranu hodí ke krémovým omáčkám, protože jejich tvar skvěle chytá omáčku uvnitř těstoviny. Kdo by si to byl pomyslel, že? Já sama jsem to zjistila, když jsem jednou omylem použila špagety místo penne do krémové omáčky a skutečně to nebylo ono.
Čas vaření těstovin
Další věc, kterou je důležité si uvědomit při vaření těstovin, je správný čas vaření. Každé balení těstovin má na obalu uvedeno doporučené časy vaření, ale ne vždy je to tak jednoduché, jak se zdá. Některé těstoviny potřebují více času, jiné méně, vše záleží na jejich velikosti a tvaru. Pokud vaříte těstoviny klasické, jako jsou špagety, varí se zpravidla 8-10 minut. Ale pokud máte nějaký speciální tvar, jako jsou třeba lasagne, může to trvat až 15 minut. Je také důležité si uvědomit, že pokud chcete mít těstoviny al dente, bude čas vaření zkrácen. A věřte mi, v Itálii by vás za převařené těstoviny nejspíš vyhostili! Jednou jsem těstoviny vařila pro italské přátele a oni mi přímo řekli: "Lenka, pokud chceš vařit italská jídla, musíš umět udělat těstoviny al dente!".
Metoda vaření těstovin
Když už máte vybraný druh těstovin a víte, jak dlouho je vařit, přijde na řadu samotná metoda vaření. Mnoho lidí dává těstoviny do studené vody a pak ji začíná vařit, ale to je chyba. Těstoviny by měly být vždy vařené ve vroucí vodě. Důvod je ten, že když dáte těstoviny do studené vody, namočí se a stávají se lepkavé. Kdo by chtěl jíst lepkavé těstoviny, že? Ve stejné vodě byste měli těstoviny také osolit. A to dostatečně. Solení vody dá těstovinám chuť a zároveň pomáhá, aby se těstoviny nestaly lepkavé. Nezapomeňte také občas těstoviny promíchat, aby se nepřichytily k dnům hrnce.
Kdy a jak přidávat omáčku
Další důležitý aspekt při vaření těstovin je umění přidávat omáčku. Mnoho lidí si myslí, že stačí těstoviny uvařit, scedit a přidat omáčku z patice. Ale to je chyba. Správnou techniku jsem se naučila při návštěvě jedné italské kuchařky. Prý je důležité omáčku přidávat ještě když jsou těstoviny teplé a měly by v ní chvíli povářet. Tenhle proces způsobuje, že se omáčka lépe spojí s těstovinami a ty pak nabudou plnější chuť. Obzvlášť u omáček na bázi rajčat to dělá obrovský rozdíl. Navíc je dobré nechat si trochu vody, v které se těstoviny vařily. Tato voda je plná škrobu z těstovin, a když ji přidáte do omáčky, dodá ji krásnou hedvábnou texturu. A kdo by odolal hedvábné omáčce?
Dokonalé servírování těstovin
A konečně, když už máte hotové těstoviny s omáčkou, je čas na servírování. Tady bych chtěla podotknout, že si často nedáváme práci s prezentací jídla. Ale jídlo by mělo být potěšení pro všechny smysly, nejen pro chuť. Takže si dejte tu práci a těstoviny pěkně servírujte. A pak si je pochutnejte s plnými doušky a užijte si tu chuť, za kterou jste si tak pěkně zapracovali. A pokud chcete udělat dojem na své hosty, servírujte těstoviny s nějakou pěknou dekorací, třeba s lístkem bazalky nebo s parmezánem nastrouhaným na jemno. Jednou jsem takhle servírovala těstoviny pro své přátele a byli nadšení. A já sama jsem byla hrdá, že jsem dokázala vytvořit tak krásné a chutné jídlo. Takže si to užijte, milujte těstoviny stejně jako já a buon appetito!
Související příspěvky
Tyto příspěvky se vám mohou také líbit
Napsat komentář