Co k obědu do práce?

Co k obědu do práce?

Úvod do světa obědů do práce

Dobře vím, jaké to je, když se snažíte každý den dostat něco zdravého a chutného k obědu do práce. Už jsem prošla tímto tancem mnohokrát. A také si ho procházím někdy i nyní, když si připravuji oběd pro svého syna Viktora, který již také nyní chodí do práce. Od chvíle, kdy jsem se rozhodla, že budu dávat přednost domácím jídlům před kupovanými, se mi život doslova změnil.

Začalo to všechno malými krůčky. Vždycky jsem měla strach, že když se do toho pustím, postupně se mi rozpadne celý můj organizovaný svět. Ale rychle jsem zjistila, že to tak není. Nabídka možností je skutečně široká a já se rozhodla, že se o ně podělím s vámi. Takže připravte talíře, přichází jídlo!

Výběr potravin pro obědy do práce

Jednou z největších výzev při přípravě obědů do práce je samozřejmě výběr vhodných ingrediencí. To není vždy snadné. Je třeba vybrat potraviny, které jsou zdravé, vyživující a zároveň chutné. Nejlepším řešením je vždy plánovat jídla dopředu a nakupovat vše potřebné během víkendu. Mám několik zásad, kterých se při nakupování držím. Za prvé, snažím se vyhnout ultrazpracovaným potravinám. Za druhé, volím co nejvíce lokálních a sezónních potravin. Za třetí, vyhýbám se potravinám s přidaným cukrem.

Tak třeba naše pes Max miluje mrkev. A tak mrkev nakoupím většinou větší množství, protože nám vydrží déle a můžeme ji použít v mnoha receptech. A kromě toho si můžu být jistá, že když zbyde, Max ji rád sní. A s naší kočkou Lunou tomu není jinak, ta zase miluje kuřecí maso, takže se snažím koupit vždy kvalitní kus kuřete, který nám s Viktorem na oběd sice vydrží, ale nějaký kousek si pro Lunu vždy nechám. Je to takový náš malý rodinný trik na šetření!

Plánování obědů

Plánování obědů do práce může být někdy oříšek. Ale mám pro vás několik tipů, jak si tuto úlohu usnadnit. Začněte tím, že si uděláte týdenní jídelníček. Zahrnujte v něm hlavní jídla, ale také svačiny a nápoje. Při výběru receptů se snažte vybrat takové, které jsou snadné na přípravu a zároveň chutné. Není třeba se držet striktně jídelníčku. Důležité je hlavně mít přehled o tom, co budete během týdne jíst.

Přiznám se vám, že jsem si tuto zásadu osvojila ne úplně jednoduše. Musela jsem vyhodit spoustu nevyužitého jídla, než jsem se naučila nakupovat efektivně a uvědomila si, že plánování jídel je opravdu důležité. Ale dnes už mi to jde skoro samo a mohu vám říct, že je to opravdu úleva. Není nad to, když víte, že máte v lednici jídlo připravené na celý týden!

Příprava obědů

Příprava obědů do práce je dalším důležitým krokem. Je důležité myslet na to, že jídlo by mělo být snadno přenosné a mělo by se dobře skladovat. Já se snažím připravovat jídla, které lze snadno ohřát v mikrovlnné troubě nebo které chutnají dobře i studené. Také se snažím, aby byly obědy pestré a zdravé, s dostatkem zeleniny a bílkovin.

Často vybrané receptury upravuji podle našich chutí a také podle toho, co mám zrovna doma. Například když mám recept na salát s kuřecím masem, rajčaty a avokádem, ale nemám doma avokádo, nahradím ho třeba brokolicí nebo jinou zeleninou. Tímto způsobem se mi podařilo vytvořit spoustu nových a chutných receptů, které nás ani náhodou neomrzí!

Balení obědů

Balení obědu je také důležitou součástí celého procesu. Já přednost nejraději dávám skleněným nádobám, které mohu zavřít. Jsou skvělé na to, aby jídlo zůstalo čerstvé a neztratilo na chuti. Skleněné nádoby také snadno vydrží cestu z domova do práce bez úhony. Také je v nich jídlo možné ohřát přímo v mikrovlnné troubě.

Víte, co je na tomto nejlepší? Že si můžete naplánovat oběd i na několik dní dopředu. Stačí jen vše uskladnit v chladničce a každý den ráno si jen vyberete, co budete chtít na oběd. A když se vám náhodou stane, že nebudete mít hlad, jednoduše si oběd schovejte na další den. Je to skvělý způsob, jak ušetřit čas i peníze!

Tipy a triky

Bez nějakých tipů a triků by to nešlo. Jedním z nich je například to, že když připravujete oběd pro další den, zkuste připravovat větší porce. Takové množství jídla můžete rozdělit na dvě menší porce a jednu z nich si schovat právě na další den. Tímto způsobem ušetříte čas i energii, kterou byste jinak strávili vařením.

Další tip, který mám pro vás, je využívání zbytků z večeře. Někdy se stane, že mi zbyde poměrně hodně jídla z večeře. V takovém případě si to ráno zabalím a vezmu si to s sebou do práce. A věřte mi, zbytky z večeře jsou většinou mnohem lepší než jídlo z restaurace!

No a můj poslední tip? Buďte kreativní a experimentujte s různými chutěmi a ingrediencemi. Nikdy nevíte, kdy objevíte něco úplně nového a skvělého. A třeba se to stane vaším novým oblíbeným jídlem!

Jako bonus vám prozradím jeden takový můj experiment. Jednou mi doma zbyla rýže z oběda, a tak jsem si řekla, že ji využiji do salátu. Přidala jsem k ní nakrájenou zeleninu, trochu olivového oleje a sůl s pepřem. A výsledek? Úžasný salát, který si ráda připravuji i dnes!

Vím, že příprava obědu do práce může být někdy náročná. Ale věřte mi, že když si na to zvyknete, stanou se všechny tyto kroky vaší druhou přirozeností. A vaše tělo vám za tu snahu bude vděčné. Takže neváhejte a vhoďte se do toho. Vaše zdraví vám poděkuje!

Jana Novotná

Jsem expertka na gastronomii a jsem nadšená do psaní o receptech a vaření. Pracuji jako šéfkuchařka v přední ostravské restauraci, kde se specializuji na moderní českou kuchyni. Ráda experimentuji s tradičními recepty a přizpůsobuji je moderním výživovým trendům. Kromě mé práce v restauraci také píšu kuchařskou rubriku pro místní noviny a sdílím svoje oblíbené recepty online. Mým cílem je vždy vytvoření chutného a vyváženého jídla, které lze snadno připravit.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Jak správně Orestovat kuřecí maso?

Co uvařit k obědu v létě?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.