Jak udělat bramborové Dukátky?

Jak udělat bramborové Dukátky?

Základní příprava na Dukátky

Není nic lepšího než si o víkendu uvařit něco výborného pro rodinu. A kdo by odmítl voňavé domácí bramborové Dukátky? Petra, moje manželka, miluje bramborové Dukátky, stejně jako náš pes Max, který se vždy těší, že mu nějaké drobečky spadnou z talíře. Příprava Dukátek není složitá, ale chce to trochu trpělivosti. Prvním krokem je koupit si potřebné suroviny: brambory, mouku, vejce, máslo, mléko a trochu soli.

Potřebujeme asi kilo brambor, dvě stě gramů mouky, dvě vejce, lžíci másla, šálek mléka a trochu soli podle chuti. A možná i trochu pepře, pokud máte rádi pikantní jídla. Já osobně raději klasickou variantu bez pepře, ale Petra preferuje trochu ostrější verzi, takže dělám Dukátky oběma způsoby.

Výběr nejlepších brambor

Vůbec nejdůležitější je kvalita brambor. Měli byste se vyhnout bramborám s zelenými skvrnami, protože ty mohou být jedovaté. Vyberte si raději brambory, které jsou pevné a bez skvrn. Někdy se říká, že nejlepší brambory na Dukátky jsou z hlinitých půd, ale já si myslím, že klíčové je správné uskladnění brambor. U nás doma je Max na brambory obzvlášť citlivý, takže se snažíme vybírat ty nejlepší.

Brambory poté oloupeme, nakrájíme na menší kousky a uvaříme ve vroucí vodě. Osobně preferuji vaření brambor v páře, protože to zachovává maximální množství chuti a vitamínů. Ale pokud nemáte pářič, klidně brambory uvařte v osolené vodě jako obvykle.

Těsto na Dukátky

Těsto na Dukátky by mělo být jemné a pružné. Po uvaření brambor je rozmixujeme na kaši a poté necháme vychladnout. Do vychladlé bramborové kaše přidáme mouku, vejce, máslo, mléko a sůl. Vše důkladně promícháme, aby vzniklo hladké těsto. Měli byste mít na paměti, že množství mouky, které do těsta přidáte, závisí na druhu a kvalitě brambor. Moje tajemství je, že používám trochu více másla, než je v receptu, aby byly Dukátky chutnější.

Nyní přichází ta nejtěžší část - vyválení těsta na plát o tloušťce asi 1 cm. Poté těsto nakrájíme na malé kousky o průměru asi 2 cm (odtud název Dukátky). Druhým způsobem je vyválení těsta na tlustý plát a vykrojení Dukátek formičkou. Já preferuji druhý způsob, protože tak vypadají Dukátky pěkněji.

Klasické vaření Dukátek

Dukátky vaříme ve velkém množství vroucí a osolené vody, dokud nevyplavou na hladinu. Pokud máte Dukátky raději pevnější, můžete je nechat vařit o trochu déle. Důležité je Dukátky ihned po vyhození na hladinu vyjmout pomocí síta a rozmazat máslem. Máslo obalí Dukátky a udělá je krásně lesklými. Hlavní je nepřevařit Dukátky, aby nebyly nepříjemně rozvařené.

Po ohřátí na pánvi Dukátky podáváme hned, dokud jsou ještě teplé. Nejoblíbenější omáčka na Dukátky je smetanová, kterou Petra zvládá dokonale. Nechám ji vždy, aby ji připravila, zatímco já se starám o vaření Dukátek. Dukátky se smetanovou omáčkou jsou pro nás obědový klasik. Ale stejně dobře chutnají i s hodně česneku, s houbama nebo třeba s koprem.

Grilování Dukátek

Pokud máte rádi grilování, můžete zkusit Dukátky i na grilu. Je to trochu netradiční způsob přípravy, ale výsledek stojí za to. Stačí na grilu rozpálit uhlí a Dukátky opékat, dokud nejsou krásně zlatavé. Grilované Dukátky mají úplně jinou, ale rozhodně ne horší chuť, než ty klasické. A rozhodně stojí za to je vyzkoušet, ať už na rodinném pikniku nebo na grilovačce s přáteli.

Moje první zkušenost s grilovánìm Dukátek byla na našem prvním pikniku po přestěhování do Olomouce. Všichni jsme byli hodně nadšení a opékání Dukátek na grilu byla vítaná změna oproti klasickým grilovaným jídlům. Od té doby se grilované Dukátky staly naším oblíbeným jídlem na každém pikniku.

Tips & Tricks pro perfektní Dukátky

Pokud chcete dosáhnout opravdu perfektních bramborových Dukátek, měli byste dodržovat několik zásad. Za prvé, brambory by měly být při vaření pokud možno co nejvíce suché. Dále byste měli vyvarovat přemíchávání těsta. To může způsobit, že těsto bude příliš lepkavé a těžké na práci. A vždy tu připravte dostatek mouky na vyválení těsta, protože jinak se může stát velmi lepkavé a nepovedené.

Pokud chcete mít Dukátky opravdu voňavé, zkuste do těsta přidat trochu strouhaného muškátového oříšku. Můžete také zkusit použít trochu přírodního bramborového škrobu pro jemnější konzistenci. A samozřejmě nezapomeňte na dobrý kousek másla, který udělá Dukátky krásně voňavými a lesklými.

Bonusový tip: Bramborové Dukátky s česnekem a sýrem

A konečně přichází můj tajný tip, jak udělat Dukátky ještě lepší. Bramborové Dukátky s česnekem a sýrem. Stačí na pánvi rozpustit trochu másla, přidat strouhaný česnek a Dukátky na tom všechno krátce orestovat. Poté přidám strouhaný tvrdý sýr (ideálně ementál nebo gouda) a nechám ho na Dukátkách rozpustit.

Výsledkem jsou krásně voňavé a chutné Dukátky, které jsou ideální jako hlavní jídlo, ale také jako příloha k mnoha jiným jídlům. Já je nejraději podávám s grilovaným masem a zeleninovým salátem. Je to skvělé jídlo pro celou rodinu a vždycky je z něj nadšený i náš pes Max!

Filip Škvára

Jsem profesionál v oblasti gastronomie a výživy. Můj obrovský zájem o vaření mi pomohl vytvořit několik úspěšných receptů, které jsem publikoval v různých kulinářských časopisech a na blogu. Rád experimentuji s různými surovinami a stylmi vaření, abych vytvořil jedinečné a lahodné pokrmy. Rád se dělím o své znalosti a vášeň pro vaření s ostatními.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Jak dusit maso bez tuku?

Perfektní snídaně pro každý den: Recepty, které vás nakopnou

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.