Jak se vaří spaghetti?

Jak se vaří spaghetti?

Základní metoda vaření spaghetti

Nejjednodušší metoda vaření spaghetti je ta, kterou používáme všichni. Toto tvrzení je založeno na předpokladu, že každý, kdo někdy použil varnou konvici, umí uvařit těstoviny. Nejdůležitější je si uvědomit, že těstoviny potřebují dostatek prostoru k rozmachnutí se. Takže, pokud vaříte balíček pasta, potřebujete mít hrnec, který pojme alespoň čtyřlitrovou spotřebu vody. Mým oblíbeným způsobem je dát velký hrnec s vodou na sporák, přidat špetku soli a počkat, až voda začne vřít. Jakmile začne bublat, přidám těstoviny. A to je vše! Pravidlo obecně známe, že dochucujeme vždy až po procesu vaření.

Vaření 'al dente'

Když děláme spaghetti, měli bychom se snažit dosáhnout konsistence zvané "al dente". To znamená, že těstoviny by měly být vařené tak, že jsou stále trochu tuhé, ale ne tvrdé. Pro dosažení takového výsledku budeme potřebovat stopky. Když uplyne přibližně polovina doby vaření uvedené na balení těstovin, začnete testovat. Kousnutím do těstoviny zjistíte, zda jsou tak akorát. Pokud jsou stále tvrdé, vraťte je zpět do vody a pokračujte v testování každých pár minut. Spaghetti al dente jsou pro mě vždycky zážitkem. Tuhé, ale přesto pružné a lahodné, dokáží vytvářet dokonalou symfonii chutí na jazyku.

Odcedění a ochucení těstovin

Když jsou těstoviny hotové, je čas je slijeme. Spaghetti musíme okamžitě scedit a začít připravovat omáčku. Nyní můžeme těstoviny pokapat olivovým olejem, aby se nám neslepily. A konečně, přidáme naši oblíbenou omáčku. A to je celé tajemství výroby dokonale uvařeného spaghetti. V zásadě tak funguje základní recept na italské těstoviny. Omáčky na těstoviny mohou být opravdu variabilní. Od prosté omáčky s rajčaty a česnekem, přes smetanovou omáčku se slaninou, až po pikantní omáčky se syrovou a česnekovou příchutí.

Vaření těstovin bez lepu

Samozřejmě všechny tyto pravidla zmizí z okna, pokud máme na mysli bezlepkové těstoviny. Tyto těstoviny jsou často vyrobeny z různých druhů mouky, jako je rýžová nebo kukuřičná mouka. Proces vaření je trochu odlišný, protože tyto těstoviny mají tendence být měkčí a méně rezistentní vůči vaření než těstoviny z pšeničné mouky. Moje rada je, pokud vaříte bezlepkové těstoviny, sledovat je hodně pečlivě a pravidelně je testovat, aby nedošlo k převaření.

Vaření těstovin v mikrovlnné troubě

Nyní, co když nemáte dostatek času na vaření těstovin na sporáku? V takovém případě můžete vyzkoušet vaření těstovin v mikrovlnné troubě. Tento způsob je rychlý, přestože někdy ne dává tak dobré výsledky jako tradiční vaření. V tomto případě vložíte těstoviny do velké misky, přidáte dostatek vody na pokrytí a vaříte na vysokém výkonu po dobu asi 10 minut. Opatrně odstraňte misku a odceděte těstoviny.

Použití těstoviny v salátech

Spaghetti nelze použít pouze jako hlavní složku pokrmu, ale také jako součást salátů. Stačí je uvařit, nechat vychladnout a smíchat s ostatními ingrediencemi podle vaší chuti. Pokud jste na dietě, je také možné kombinovat těstoviny s zeleninou nebo ovocem. S těstovinami totiž lze vytvářet různé kombinace, které patří k velmi zajímavým kulinářským požitkům.

Těstoviny jako rychlé jídlo

Spaghetti a jiné druhy těstovin jsou ideální pro rychlá jídla. Vaření těstovin ve skutečnosti zabere jen několik minut a pokud máme připravenou omáčku, pokrm můžeme mít připraven již za půl hodiny. Navíc těstoviny se skvěle hodí pro jídlo na cestách, protože mohou být snadno balené a nerozlitají se. Na závěr, jen pro zasmání, představte si, jak se můj jezevčík Max pokoušel sníst těstovinu. Bylo to rozhodně zábavné!

Tomáš Veselý

Jmenuji se Tomáš Veselý a jsem odborníkem v oblasti gastronomie. Mám bohaté zkušenosti v mnoha oblastech kulinářství, včetně vývoje receptů a teoretické gastronomie. Rád se věnuji psaní o receptech a vaření, a to jak pro profesionální kuchaře, tak pro domácí kuchaře. Kromě své práce ve světě jídla mám také vášeň pro psaní, turistiku a fotografování.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Co uvařit na více dní: Recepty a tipy na jednoduché a chutné jídlo

Co se zbytkem jablek?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.