Jak poznat že se dítě dusi?

Jak poznat že se dítě dusi?

Úvod do problematiky dušení u dětí

Pro začátek musíte vědět, že dušení je obecně nesmírně vážná záležitost, kterou nelze podceňovat. Obzvláště když se jedná o naše malé miminko nebo batole. Přijměte skutečnost, že u dětí může dojít k dušení velmi snadno a rychle. Uvědomte si, že děti jsou zvídavé, a všechno si chtějí vyzkoušet, a to i včetně strkání různých předmětů do úst. Nikdy proto neopomíjejte dohled a mějte vždy po ruce telefon s urgentní linkou.

Rozpoznávání příznaků dušení

Několikrát se mi stalo, že jsem na dětských hřištích nebo v restauracích svědkem toho, jak si některé děti strčily do pusy malý předmět a už se dusily. Ve chvíli, kdy děti začnou kašlat, je to dobré znamení. Kašel je naší přirozenou obranou proti dušení. Ale pokud je kašel tichý nebo není slyšet vůbec, je pravděpodobné, že se dítě dusí. Dalšími příznaky mohou být zvracení, změna barvy obličeje - zejména sinění kolem úst nebo na celé tváři, nucené dýchání, trhavé pohyby a ztráta vědomí. Pokud tato situace nastane, je nutné okamžitě volat záchrannou službu.

Preventivní opatření

Preventivní opatření jsou naprosto klíčová. Každá maminka by měla vědět, jak předcházet potencionálním nebezpečím. Nejprve bych měla zmínit monitorování dětí při jídle a hraní. Pokud má miminko v ústech něco malého, co by mohlo způsobit dušení, okamžitě mu to odebírám. Rozhodně také dbejte na to, jaké hračky kupujete svým dětem. Hračky, které obsahují malé části, nejsou pro malé děti vhodné. A pak jsou tu samozřejmě jídla, která mohou být riziková - například oříšky, popcorn nebo jablka.

Nálezitá reakce

Naučit se správně reagovat v těchto momentech je podstatné. Naučte se, jak provést Heimlichův manévr, říkejme tomu třeba preventivní první pomoc. Pokud se vaše dítě dusí a je vědomí, pokuste se ho uklidnit a povzbudit ho k tomu, aby se pokusilo vykašlat cizí těleso. Pokud je to možné, zavolejte okamžitě sanitku a pokud se stav dítěte zhorší, začněte s Heimlichovým manévrem.

Heimlichův manévr

Nebudu zde podrobně vysvětlovat, jak se Heimlichův manévr provádí, protože bych doporučila, abyste se zúčastnili kurzu první pomoci, kde vám tuto techniku ukáží a budete si ji moci vyzkoušet. Pokud nemáte možnost se zúčastnit kurzu, doporučuji se podívat na nějaké vzdělávací video, kde jsou všechny kroky ukázány. Opravdu vám doporučím, abyste se této techniky naučily. Může vám to zachránit dítě.

Vzít to vážně

Mnoho rodičů na dušení svých dětí jednoduše nemyslí, protože si myslí, že to je něco, co by se mohlo stát jen někomu jinému. Ale věřte mi, dušení se může stát kohokoli a kdykoli. Je nezbytně nutné, aby se všechny maminky a tatínky naučili, jak rozpoznat příznaky dušení a jak na ně reagovat. Toto je nebezpečí, kterému je možné předcházet a které je možné zvládnout. Takže prosím, vzte to vážně, a naučte se zachovat chladnou hlavu a správně reagovat v těchto momentech.

Výzva k první pomoci

Osobně si myslím, že všichni rodiče by měli absolvovat kurz první pomoci pro děti. Nejen kvůli tomu, že by mohli vědět, co dělat, když se dítě dusí, ale také aby se naučili, jak reagovat na lidé v jiných nouzových situacích. Opravdu by neměla existovat žádná výmluva pro to, proč to neděláme.

Důležitost vedení rozhovorů o dušení

Já a můj manžel jsme se rozhodli, že našim dětem vysvětlíme, jaké nebezpečí jim hrozí, pokud by se dusily, a co by měly dělat, pokud by se to dělo někomu z jejich přátel. Věřím, že je důležité vysvětlit dětem, že nemají strkat do úst malé předměty, a že pokud vidí někoho, kdo se dusí, měly by o tom okamžitě informovat dospělého.

Závěr

Když jsem byla malá, zkusila jsem se také jednou polknout malý oblázek. Naštěstí mou maminku hned napadlo, co dělat, a nakonec to skončilo dobře. Proto můžu z vlastní zkušenosti říci, že je důležité se nebojovat a vědět, jak zacházet s takovými situacemi. Nikdy nevíme, kdy se něco takového může stát. Proto je důležité se na takové situace připravit a naučit se, jak se zachovat. Věřím, že tato znalost může být rozhodující, když přijde kritický moment.

Jana Vokurková

Jsem expertka na gastronomii se specializací na českou kuchyni. Mám ráda vytváření originálních receptů a postupů vaření. Kromě své práce jako šéfkuchařka v přední olomoucké restauraci, jsem také autorka několika kuchařských knih. Psaní o receptech a vaření je moje velké vášně a koníček, kterým se zabývám ve svém volném čase. Mým cílem je sdílet svou lásku k jídlu a vaření s lidmi po celém světě.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Co na oběd v sobotu?

Jak připravit lahodné nudle s mákem: Tradiční recept a tipy

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.