Jak efektivně zakonzervovat ovoce: Best praktiky pro jablka

Jak efektivně zakonzervovat ovoce: Best praktiky pro jablka

Základní přehled konzervace jablk

Ahoj všichni! Přemýšlíte nad tím, co s hromadou jablk, která se vám válí doma a už nemáte kam s nimi? No, povídání o konzervaci jablk je jako rozplétání mnohasvétné podzimní pavučiny. U příležitosti zimních večerů a období, kdy jablka míváme ve větších množstvích, je dobře si je správně uschovat. Konec konců, jablka jsou našimi tradičními společníky už od dob, kdy Adam s Evou prchali z ráje. Jablka jsou plodem, který můžeme skladovat skoro celý rok, pokud o ně správně pečujeme a zpracujeme je vhodným způsobem. Ale bacha, jak už to tak ve spížích bývá, najde se vždycky alespoň jedno jablko, které se rozhodne zkažeností narušit celý harmonický řád.

Představují úžasný zdroj vitamínů a minerálů a je škoda, když se zkazí nebo co hůře – zůstanou nevyužitá. Tak tedy nějaké ty skvostné rady k tomu, jak jablka zakonzervovat, aby nám vydržela co nejdéle přinášet radost, potěšení a vitamíny, ale současně nedělala vrásky na našich čelech kvůli případnému plýtvání. Existuje celá řada metod, jak si naše sladké peckovice uchovat pro chladné měsíce - sušení, mražení, zavařování, a to je jen začátek. Tak jdeme na to, než se jablka pokryjí šedivým velerostem!

Sušení jablk jako cesta k dlouhotrvající chuti

Zkuste si představit, jak ten voňavý kouzelný vůně sušených jablíček prostupuje celým domem. Jako bychom vstoupili do baštíčku zimní atmosféry. To víte, sušení je jedna z nejlepších způsobů konzervace ovocných pamlsků! A zabývá se tím snad každá druhá babička v obci. Sušená jablíčka jakoby se stávala ikonou domácího útulna.

Sušení není žádná věda, jde o jednu z nejstarších a nejúčinnějších metod konzervace ovocných plodů. Je to skvělý způsob, jak si přírodní chuť ovoce zachovat prakticky na věky věků. Nebo aspoň na pár měsíců. Vždyť sušená jablka se dají s klidem nakrájet a nacpat do pěkné skleničky nebo pytlíku a mít je tak po ruce kdykoliv nás popadne chuť na něco sladkého a zdravého. Nebo je lze následně použít do ovocných čajů, keplerů nebo jiných lahůdek, které rozveselí nejedno zimní dopoledne. Klíčové je mít dobrý sušák nebo troubu, která vás nepřipraví o jablkovou dobroty neplánovaným připálením.

Mražení jablk – zastavení času v říši ledových krystalů

V případě, že raději sázíte na modernější metody a máte doma dobře fungující mrazák, podíváme se na možnost mražení jablk. Možná nám to přijde trochu jako sci-fi, ale mražení jablk je skvělá metoda, jak je uchovat čerstvá a šťavnatá na delší dobu. A nebojte, nebudou mít po rozmrazení konzistenci sněhové břečky. Jablka lze mrazit v celku, nakrájená, ve formě směsi na štrúdl nebo i jako připravené placky – možností je neúrekom.

Aby však mražené jablko bylo po rozmrazení stále použitelné, je dobré dodržet pár zásad – například jablka prvně blanšírovat, neboli je na krátký moment ponořit do vroucí vody a následně okamžitě zchládnout v ledové vodě. Tím se zastaví enzymatické procesy, které by mohly plody stárnout – i v mrazáku. Jablko tak mrazíme, jako bychom ho posadili na zimní trůn a vzkázali mu: „Chvilku počkej v říši mrazu a až přijde tvůj čas, zase tě s láskou oživíme.“

Zavařování jablk – klasika, která nikdy neomrzí

Vraťme se však na chvilku k tradičním metodám a povíme si něco o zavařování jablk. Tento termín má mnohé z nás spojený s letními dny strávenými u hrnců plných bujně bublajících směsí s pocitem, že už nikdy nebudeme chtít vidět zavařovací sklenici. Ale pravda je taková, že zavařená jablka jsou doslova zlato. Když winter is coming, díky nim můžeme mít při ruce čerstvé ovoce, i když je venku vše pokryto sněhovou peřinou.

Zavařené jablka jsou jako spojka mezi letními vzpomínkami a zimními touhami po teple a pohodě. A nejen to, mohou být základem například pro nedělní koláč nebo rychlý jablkový kompot, když nám nečekaně zazvoní přátelé u dveří. A věřte mi, ten pocit, kdy otevřete sklenici a k vám vystoupne vůně uplynulého léta, je nad zlato. Ale pozor – i když je zavaření na první pohled jednoduchý proces, potřebuje pečlivě volit správné množství cukru, sklenice pečlivě sterilizovat a při celém procesu nesmíme ztratit bdělost, aby se zavařená jablka nestala útočištěm nevítaných mikrobů.

Oschnutá a cukrově zakonzervovaná jablka – sladká tečka na závěr

Nejsme-li fanoušky sušení, mrazení ani zavařování, je tu stále sladká alternativa v podobě oschnutých a cukrově zakonzervovaných jablk. Tato metoda je poněkud laboratornější, ale nabízí možnost užívat si jablka, která jako by byla pomazána samým sladkostí.

Jde o to, že jablka nakládáme do cukrového sirupu, kde pod vlivem cukru a konzervantů mohou vydržet doslova měsíce. Tato metoda je jako vrchol jablkové alchymie, kdy se setkává to nejlepší z jablk a nejlahodnějšího sladkého sirupu. Ideální je toto cukroví poté skladovat v chladu a temnu, aby si co nejdéle udržela svoji čerstvost a svůdnost. Sirup se pak dá použít třeba do čajů nebo do pečení, zatímco jablka můžeme servírovat jako drobnou pochoutku k vínu nebo jen tak, pro radost.

Domácí recept na jablkový ocet – jablkový poklad v lahvi

Nu a na závěr bych rád zmínil ještě jeden úžasný způsob, jak si uchovat jablka – v podobě domácího jablkového octa. Mother of vinegars, jak se v angličtině jmenuje matka veškerých octů, se dá vyrobit jednoduše z přebytečných jablk, vody a trochy trpělivosti.

Příprava začíná nakrájením jablk na kousky, které pak zalijete vodou a necháte spontánně kvasit. Proces kvašení může zabrat několik týdnů, a proto vyžaduje především čas a trpělivost. Odměnou nám však bude vlastnoručně vyrobený jablečný ocet, který může sloužit jako skvělý doplněk do salátů, jako nápoj na podporu trávení nebo dokonce jako součást domácí kosmetiky. Jablečný ocet je prostě poklad, který v sobě ukrývá to nejlepší z konzervovaných jablk, a můžeme s ním kouzlit v kuchyni po celý rok.

Jablková sezóna je každoroční radostí, ať už máme strom pěkně na zahradě, nebo kupujeme pytle těchto sladkých koulí na trhu. Ale až se jednou ocitnete, jako já minulý rok, ve světě přebytků jablk, už nebudete muset nakonec jen nešťastně pokrčit rameny, jak se o ně postarat. Mějte na paměti, že jablka jsou skvosty podzimu, které si zaslouží naši péči, abychom si mohli jejich dobroty vychutnat i dlouho po tom, co padnou poslední listy ze stromů. S trochou snahy a kreativity můžete ovoce proměnit v trvanlivé dobroty, které zachovají kousek podzimu i během chladných zimních dnů. A možná příště vám Mína, moje kočka, povypráví o jejím oblíbeném jablkovém receptu... kočičí jablečná strava! No neberte to vážně, každý miláček má přeci jen svoje limity.

Tomáš Halouzka

Jsem profesionální kuchař s hlubokou láskou k gastronomii a jemnému vaření. Mimo své práce v restauraci se věnuji psaní receptů a sdílení postupů a triků z vaření online. Mým cílem je inspirace lidí k experimentování v kuchyni a objevování nových chutí.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Rozdíly mezi vařením a dušením: Klíč k dokonalosti v kuchyni

Proč nejíst před spaním?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.