Co k večeři při hubnutí?

Co k večeři při hubnutí?

Jídlo, které nespadá pod trest

Ahoj, jmenuji se Šimon a jsem řekněme trochu obsedantně zaujatý tématem večeří při hubnutí. To je ta chvíle, kdy se snažíme nejvíce nešlápnout vedle a většinou se do toho kostlivce ve skříni zvaného 'pozdní večeře' bát jako čert kříže. Já však chci ukázat, že to opravdu nemusí být tak strašné, pokud se držíte pár pravidel. A upřímně? Ty momenty, kdy jsem do sebe párkrát večer naházel nějakou tu zdravou porci, nebyly tak hrozné, jak se zdálo na první pohled.

Pravidla pozdního stravování

První a nejdůležitější pravidlo, kterého se snažím držet, je: jídlo chce mít klid. To znamená, že když jíme, neměli bychom se stresovat, nervovat nebo se snažit multi-taskovat. Prostě jen jíst a užívat si jídla. A to platí dvojnásob pro večeři. Když jíme ve stresu, naše tělo se přepne do režimu "boj nebo útěk" a náš trávicí systém přestává fungovat na plné obrátky. To znamená, že jsme více náchylní k tomu, že nabíráme na váze a nedokážeme tělo dokonale využít veškeré živiny, které mu dodáváme.

Co jíst před spaním?

Pokud jde o konkrétní jídla, která bychom měli před spaním jíst, je to věc, která se liší od člověka k člověku. Ale obecně platí, že bychom měli jíst jídla, která jsou nízké na tuky a cukry a vysoké na bílkoviny. A pokud se to dá, měli bychom se vyhnout velmi těžkým a těžko stravitelným jídlům. Ale vždy platí, že bychom měli jíst to, co nám chutná, v rámci možností.

Jak správně kombinovat potraviny?

Asi váš přítel či kamarád říká, že je důležité umět správně kombinovat potraviny. Já jsem to vždy bral s rezervou, ale po pár letech experimentování musím říct, že na tom něco je. Neznamená to však, že by se lidé, kteří se snaží zhubnout, měli bát jídel, která nejsou 'správně' kombinovaná. Jde spíše o celkové nasycení a pohodu, než o konkrétní počet kilogramů navíc. Mou radou tedy je: pokud někdo tvrdí, že večeři tvoří pouze kuřecí prsa a brokolice, není to konec světa, pokud si dáte místo toho třeba pseudo-pizza z celozrnné tortilly s cottage sýrem a zeleninou. Myslím, že je důležité najít si vlastní cestu, která se nebude zakládat na strachu z 'špatných' kombinací.

Večeře a pohyb

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své tělo, je jíst večeři alespoň dvě hodiny před tím, než jdete spát. To dává vašemu tělu dostatek času na trávení jídla, a vy tak můžete i lépe spát. Co vím z vlastní zkušenosti, pokud jsem po večeři ještě něco dělal, třeba i jen lehkou procházku, cítil jsem se potom mnohem lépe. Tělo zkrátka potřebuje tento čas k tomu, aby mohlo pracovat na maximálních obrátkách.

Hranice kalorií

Možná jste již slyšeli o tom, že bychom měli jíst méně kalorií, než naše tělo v průběhu dne spálí. To je pravda, ale je důležité to nebrat jako dogma. Já sám vím, že mi v některé dny stačí 1800 kalorií, zatímco v jiné dny potřebuji klidně 2500. Je to o pocitu, poslechu vlastního těla a taky o tom, jak jste fyzicky náročný den za sebou měli.

Cílená večeře

Každý máme své oblíbené jídla a těžko se nám od nich odtrhává. Vím o tom své, protože moje zlatá slabost jsou oříšky v čokoládě. Co se ale týče večeří, tak se snažím jíst tyto 'hříšné' potraviny ve dne a večer se soustředit na bílkoviny a zeleninu. A pokud mám po náročném dni opravdu velký hlad, nedám si nijak na významu a připravím si pořádnou porci třeba rýže s kuřecími masem a zeleninou. Je lepší jíst tu o chvilku větší porci, než trpět hladem a pak to večer vše nandat na jedno posezení. A co se týká mé sladké závislosti? No, občas si na večer dopřeji kousek hořké čokolády, protože každý den bez čokolády je prostě ztracený den.

A tak je to s hubnutím a s jídlem obecně. Je důležité najít svou vlastní cestu a nebojovat s tím, co máte rádi. Místo toho je lepší začít uvažovat o tom, jak můžete přizpůsobit svůj životní styl tak, abyste mohli jíst jídla, která máte rádi, aniž byste museli strádat nebo se cítili vinní. A pokud se to občas nepodaří? Tak to je prostě život. Můžete se jen pokusit dělat lepší rozhodnutí příště a pokračovat v tom, co děláte. Protože se to všechno točí kolem rovnováhy, a ne kolem toho, kolik jste v ten den zhubli.

Nejlepší na tom je, že jakmile začnete jíst zdravější večeře, začnete si to užívat a to nejen proto, že vám to pomůže zhubnout - ale také proto, že se budete cítit lépe, budete mít více energie a celkově se budete cítit lépe. A to je to, co je na jídle tak skvělé - je to něco, co nám může opravdu pomoci cítit se dobře jak fyzicky, tak duševně. Takže, co si dáte k večeři dnes večer?

Šimon Strakoš

Jako expert na gastronomii jsem se celý život věnoval zkoumání a pochopení všeho, co se týče chutí a receptů. Vztah k psaní mi umožňuje sdílet své znalosti a vášeň pro vaření s ostatními. Pracuji jako šéfkuchař v nenápadné, ale útulné restauraci v Ostravě, kde se každodenně věnuji přípravě kreativních pokrmů. Nejraději tvořím inovativní recepty, které inspirují ostatní k objevování nových chutí.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Jak připravit nejlepší dušené maso: krok za krokem

Co uvařit k večeři?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.